Kisgyerekes barátaink már előrevetítették, hogy készüljünk fel, amint a kisded közösségbe kerül (lehet az bármi, egy sima játszótér is épp elég), örökké el fogunk kapni mindent mi is. Azt hittük, kivételek leszünk, de nem. A kisded viszonylag könnyen átvészeli a megfázást és a köhögést, mi azonban hetekig fulákolunk.
A helyzet az, hogy kétféle népi gyógymódnak akarok itt most először reklámot csinálni:
1. Pici gyerekek esetében nincs jobb köhögésre, mint a zsíros rongy. Most tudom, többeket kiráz a hideg, de majd ráfanyalodnak, ha a szegény kis pici fél éjszaka szárazan köhécsel, már fáj a torka, sír, nem tud aludni, stb.
Először is kell hozzá házi sertészsír. Ezt piacon lehet beszerezni. A boltokban árusított "Étkezési sertészsír" név alatt futó valami köszönő viszonyban sincs a disznózsírral, erre akkor jöttem rá, mikor a kúrát saját magamon is csináltam még februárban. Fogunk egy rongyot (kb. textil zsebkendő méretűt), vékonyan bekenjük zsírral, és a gyerek mellkasára tesszük. Utána persze adunk rá valami viszonylag szűkebb trikót, de ha a rongyot erre a célra felpántlikázzuk, az még jobb, és akkor rá lehet kötni. A házi sertészsír azért is jó, mert a gyereknek kellemes zsíroskenyér illata lesz. 1-2 ilyen zsírzós éjszaka után csodálatosan elkezd felszakadni a köhögés.
Árulnak a patikában mindenféle eukaliptuszos bedörzsölőt, ami ugyan jobbnak tűnik, de hatékonyságában messze alulmarad a zsíros rongy hatásának.
2. Felnőtteknek, akik bármilyen keserű gyógyteát megisznak, napi minimum fél litert ajánlok kakukkfű és lándzsás utifű keverékéből. (1-1 csapott evőkanál füvet leforrázok, állni hagyom kb. 5 percig, utána termoszba öntöm, és egész nap iszogatjuk.) Ahogy hűl, egyre keserűbb, de szintén nagyon hatékony. (1 hetes M. kapszula szedése után még mindig elkapott a száraz köhögés, akkor kezdtem inni.)
A nagy okosság nem az én fejemből pattant ki, hanem a bükki füvesember, Gyuri bácsi könyvéből okosodtam. Kedves olvasóim már megszokhatták, hogy itt általában szokott valami marketing történet kerekedni minden bejegyzésből, illetve szeretek magyar vállalkozásokat kiemelni.
Nos hát: Gyuri bácsi nagyanyjától tanulta meg, milyen gyógynövény mire való, és azt, hogy mit mivel keverhetünk vagy nem keverhetünk, ha az ideális hatást akarjuk elérni.
Mára a füvesemberség családi vállalkozás, lánya viszi tovább a tudást, és nem elhanyagolható módon intézi a vállalkozás marketingjét. Szépen megcsinált honlap, nagyon szépen megrajzolt és tördelt könyv, széles termékválaszték. Ebben nincs hiba, tessenek nézelődni:
Én meg ezúton is köszönöm Gyuri bácsinak a receptet!